БСП: Токът скача заради неустойките за АЕЦ „Белене“

Повече от 250 хиляди подписа (половината от необходимото) са събрани в подкрепа на искането за референдум за АЕЦ „Белене“. Това съобщи лидерът на БСП Сергей Станишев на митинг пред входа на площадката на централата.

Според Станишев въпросът е важен, защото касае бъдещата цена на тока и бъдещето на ядрената енергетика, и затова хората, по думите му, трябва да се произнесат лично.

Той заяви, че „сегашното увеличение на тока е пряко следствие от политиката на ГЕРБ“, а не наследство от управлението на неговото правителство.

Има изцяло подготвена площадка за два реактора на атомна централа, в Европа в момента са не повече от пет подобни, каза Станишев.

Според него за да стане 7-ми реактор в Козлодуй на това ниво, от днешна дата ще са нужни 7-8 години. Той заяви, че България може да пропусне момента.

По думите му „проектът не е загубен безвъзвратно и има пълна готовност за строителство“.

Станишев влезе на площадката с депутати от БСП и при излизането разказа за това, какво е видял.

Вътре не бяха допуснати нито членовете на инициативния комитет за референдума, нито журналисти.

Това стана повод Станишев да обвини управляващите, че са страхливци и че крият какво има  на площадката.

„Състоянието на площадката е, че има 60 метра издълбан и излят бетон с арматура, а не е никакъв „гьол“. Трябва да издържа 9 степен земетресение по Рихтер и страхливците не искат да видите истината“, каза Станишев.

„Хората трябва да имат свое обективно мнение. Ще положим всички усилия, за да има най-сетне след 23 години референдум, а това е свързано с цената на тока. Няма никакъв „гьол“, има две площадки, подготвени за строеж“, заяви Станишев.

Социалистите предупредиха, че без втората атомна централа цената на тока следващите години ще расте в пъти.

Лидерът на БСП изтъкна, че големият бум на подписване на договори за ВЕИ се случва в управлението на ГЕРБ – през 2010 и 2011 г. Станишев обясни, че към средата на 2009 г. от фотоволтаици има изградени мощности едва 20 мегавата, а сега се говори за 12 000 мегавата.

„Няма защо да се оправдават с предишното правителство. Това е просто манипулация и лъжа“, категоричен беше Станишев.

Румен Овчаров също каза, че големият бум започва от 2010 г. „Тогава започна да се раздува балонът. Бойко Борисов беше един от големите надувачи на този балон”, изтъкна депутатът.

Той обясни още, че големият проблем всъщност не е зелената енергия, а спасяването на НЕК, която е във фалит.

„Не е проблемът в зелената енергия. Проблемът е, че НЕК е в неплатежоспособност“, заяви той.

По думите му управляващите се опитват да спасят НЕК, защото тя е във фалит заради неустойките по АЕЦ „Белене“.

Според Овчаров именно неустойките за „Белене“ са причината да поскъпва токът

„Миналата година НЕК има загуби от 200 млн., тази година досега са пак 200 млн. Трябва да плаща и неустойките по Белене. Затова се повишават цените. Вместо нов реактор събират неустойките по „Белене“, заяви Овчаров.

Според Румен Овчаров ако се възобнови проектът, ядрената мощност може да заработи през 2018 г.

Националният инициативен комитет, който събира подписката с искане за референдум за АЕЦ „Белене“, през последната седмица е ускорил процеса.

Председателят на комитета Стефан Воденичаров каза, че според него не бива да се пропуска шансът, че България има лицензирана площадка. Нека се отворим като държава към инвеститори, които има по света, да дойдат и да построят АЕЦ „Белене“, призова той.

Кметът на Белене Петър Дулев отправи покана към парламентарната комисия по енергетика да проведе свое заседание на площадката.

Жителите на града, които бяха на митинга днес, издигнаха лозунги „Аз не искам да изплащам неустойките за АЕЦ „Белене“, а ти?“, „За“ АЕЦ „Белене“ – „За“ България“, „АЕЦ „Белене“ плюс седми блок в Козлодуй“, „Стоп на лъжите за АЕЦ „Белене“.

След митинга присъстващите петима народни представители бяха допуснати да разгледат площадката на спрения проект. Членовете на инициативния комитет за подписката и журналистите изчакаха депутатите на входа.

Според приетия през 2009 г. Закон за референдумите за свикването на национално допитване са нужни 500 хил. подписа.

В случай, че те се съберат, референдум се провежда задължително.

При 200 хил. подписа обаче парламентът трябва да разгледа предложението и да реши дали да свика референдум по свое усмотрение.

Борисов: Стигаше един подпис от Станишев през 2009 г.

„Вместо да кара хиляди хора да се подписват за референдум, бе достатъчен само един подпис – неговият.

Ако Станишев беше поставил един-единствен подпис през 2007-2008 г. или до средата на 2009 г., сега нямаше да измъчва хората“. Това е заявил министър-председателят Бойко Борисов, цитиран от пресслужбата на Министерския съвет.

След като бе информиран за спрения достъп на журналисти до АЕЦ „Белене“, премиерът е разпоредил на министъра на икономиката и енергетиката Деян Добрев и директора на ДАНС Константин Казаков да разработят извънредна процедура и осигурят достъп още днес на журналистите до площадката на АЕЦ „Белене“.

„Изненадан съм от липсата на елементарни познания за статута на обекта. Площадката на АЕЦ „Белене“ е стратегически обект, от значение за националната ни сигурност, съгласно постановление на Министерския съвет от 2009 г.“, категоричен е Борисов. Той допълни, че достъпът в такъв тип обекти се дава само след проверка на лицата от ДАНС.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4942531